Android - İPhone - Pc - Mac Tüm Cihazlarınızda Ekran Videosu Çekmek Ve Kaydetmek !

Windows PC, Mac, telefon veya tablet kullanıyor olsanız da ekranınızı kaydetmenin birçok nedeni vardır - YouTube için bir video hazırlıyor, bir yazılım eğitimi hazırlıyor veya iş için bir sunum hazırlıyor olabilirsiniz.

Ücretsiz bir ekran kaydediciye ulaşarak başlayabilirsiniz ve bazı mükemmel seçenekler var, ancak Windows'un önceden yüklenmiş Xbox uygulamasında gizlenmiş olan kendi dahili kayıt aracına sahip olduğunu fark etmeyebilirsiniz.

Ekranınızı, büyük bir programı indirip yüklemeden tarayıcı penceresinden de kaydedebilirsiniz. Her şey ne kaydettiğinize, kullandığınız donanıma ve ne kadar zamanınız olduğuna bağlıdır.

İşiniz bittiğinde, kaydı olduğu gibi paylaşabilir veya ücretsiz bir video düzenleyici kullanarak birkaç ayar yapabilirsiniz - klibin uzunluğunu kırparak, başlık ekleyerek veya bir ses kaydı kaydedebilirsiniz.

Şu anda en iyi ekran kaydedici : Adobe Captivate

Ücretsiz değil, ancak sunumlarda ve YouTube videolarında kullanmak üzere ekranınızdan çekim kaydetmek istiyorsanız, Adobe Captivate iş için en iyi araçtır. Sadece ekranınızdan çekim yapmakla kalmaz, aynı zamanda PowerPoint slaytlarını entegre etmenizi ve hatta kitleniz için etkileşimli sorular eklemenizi sağlar.


Ekranınızı Windows'a kaydetme

Çok gizli, ancak Windows 10'un oyun kaydetmeye yönelik kendi dahili ekran kaydedicisi var. Bulmak için önceden yüklenmiş Xbox uygulamasını açın (bulmak için arama kutusuna Xbox yazın), ardından klavyenizdeki [Windows] + [G] 'ye dokunun ve' Evet, bu bir oyundur 'düğmesini tıklayın. 

'Kaydı başlat'ı tıklayın veya başlatmak için [Windows] + [Alt] + [R] öğelerine dokunun, ardından işiniz bittiğinde aynı kısayolu kullanın. Kaydedilen videolar MP4 formatında Videolar / Video Kayıt klasörünüze kaydedilir.

Kayıt cihazının ayarlarını özelleştirmek için Xbox uygulamasında oturum açın ve Oyun DVR seçeneklerine erişin. Kayıtlar için farklı bir hedef klasör seçemezsiniz, ancak kaliteli bir ayar seçebilir, ses kaydedip kaydetmeyeceğinize karar verebilir ve maksimum klip uzunluğu ayarlayabilirsiniz.

Ne yazık ki tüm Windows 10 cihazları Oyun Çubuğu ile çekim kaydedemez. Kullanmak için, aşağıdaki kodlayıcılardan birini destekleyen bir ekran kartına ihtiyacınız olacaktır:

  • Intel Quick Sync H.260
  • Nvidia NVENC
  • AMD VCE

Ekranınızı Mac'e Kaydetme

Bir Mac'in ekranını kaydetmek, bir Windows PC'den çok daha kolaydır.  MacOS Mojave kullanıyorsanız, Shift + ⌘ + 5 klavye kısayoluna basmanız yeterlidir; masaüstünüzden video ve fotoğraf çekmek için tüm kontroller görünecektir. Tüm ekranı, bir bölümü veya belirli bir pencereyi kaydedebilir, sonra elde edilen görüntüyü kırpabilir, kaydedebilir veya paylaşabilirsiniz.

MacOS'un daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız Quicktime Player'ı kullanarak ekranı kaydedebilirsiniz.  Sadece uygulamayı açın (varsayılan olarak yüklüdür)

Android'de Ekran Kaydetme

Android 10 , 'Ayarlar' menüsünü açıp 'Telefon hakkında' seçeneğini seçerek bulabileceğiniz kendi ekran kaydedicisine sahiptir. Sürüm numarasına yedi kez dokunun, ardından istendiğinde kilit açma kimlik bilgilerinizi girin. Bu, telefonu geliştirici moduna geçirir ve henüz tamamlanmamış özellikleri test etmenizi sağlar.

Sistem ayarlarına dönün, 'Geliştirici seçenekleri'ne dokunun ve' Özellik bayrakları'nı seçin. 'Settings_screenrecord_long_press' işaretini bulun ve etkinleştirmek için anahtarı değiştirin. Şimdi, güç seçenekleri menüsünü açmak için güç düğmesine basarak, ardından ekran kayıt seçenekleri görünene kadar ekran görüntüsü düğmesini basılı tutarak ekranınızı istediğiniz zaman kaydedebilirsiniz.

Android Pie veya daha eski bir sürümü kullanıyorsanız , Google Play Store'dan bir üçüncü taraf ekran kaydediciye ihtiyacınız olacaktır. Bu tür uygulamalar çok popülerdir. 

Oyun görüntüsü kaydetmek istiyorsanız, Google Play Oyunlarda , bir oyunu başlattığınızda otomatik olarak çekim yapmaya başlayacak yerleşik bir ekran kaydedici bulunur. Başka bir şey için, AZ Ekran Kaydediciyi öneririz . Kullanımı basit ve kullanışlı özelliklerle dolu. Ücretsiz sürümü mükemmel, ancak küçük bir ücret karşılığında ekstra seçenekler mevcuttur.


İPhone ve İPad'te Ekran Kaydetme

Ekranı bir iPhone veya iPad'e kaydetmek de aynı şekilde basittir. Önce 'Ayarlar', ardından 'Kontrol Merkezi' ve 'Kontrolleri Özelleştir' seçeneklerine, ardından 'Ekran Kaydı'nın yanındaki yeşil artı simgesine dokunun.

Kaydetmek istediğiniz uygulamayı yükleyin, ardından ekranın altından yukarı doğru (veya bir iPhone X veya daha yenisini veya iOS 12 veya iPadOS'lu bir iPad kullanıyorsanız sağ üst taraftan aşağı doğru hızlıca kaydırın) 'Kaydet' düğmesine dokunun. (daire içindeki bir nokta) ve üç saniyelik geri sayım başlar.Bu bittiğinde kayıt başlar.

Kaydı bitirmek için ekranın sol üst köşesindeki zaman göstergesine dokunun ve 'Durdur'u seçin. 

Kayıt sırasında aldığınız tüm bildirimlerin de alınacağını unutmayın. Sonra Acun Ilıcalı gibi bir duruma düşmeyin :) 

0/Yorum Yap :)

Daha yeni Daha eski